Kompaktní zářivky mohou mít i kruhový tvar s paticí 2GX13

Zářivky se zpočátku vyráběly v jednotném tvaru a rozměru lineárních trubic s dvoukolíkovou koncovkou T8, umožňoval to tehdejší technologický proces výroby skla a keramických hořáků nízkotlakých výbojek. Jistě je vám známo, že již před více než padesáti lety byla tato svítidla opatřena indukčním předřadníkem (tlumivkou), což byl na svou dobu převratný objev. Zdálo se, že nic jiného nemůže výkon klasické trubice nahradit, a že se jen stěží podaří vyrobit zdroj světla na podobné bázi, ale menších rozměrů. A co víc, dokonce neobvyklých tvarů.

osvětlení domácnosti

Neobvyklé tvary

Před zhruba třemi desítkami let jsme se mohli poprvé seznámit s kompaktními zářivkami. Jejich výhody byly zjevné již na první pohled – byla to vícesměrová svítidla, která mohla nahradit stávající žárovky s wolframovým vláknem, a bylo je možné využít takřka všude. Snížily spotřebu elektřiny o více než 70 procent, ale hlavně byly malé a nebylo nutné měnit kvůli nim celé osvětlovací těleso.

obchodní dům

Kruh nebo motýlí křídla

Producenti osvětlovací techniky šli však ještě dál. Vývojová pracoviště nabídla další možnosti vícesměrových kompaktních zdrojů. Stále se bavíme o nízkotlakých výbojkách, ale v současné době již s elektronickými předřadníky a s tvary trubic, které připomínají koncepci avantgardních architektonických stylů 20. století – futurismu a funkcionalismu.

Na trhu se objevily před několika lety první kruhové zářivky s paticí 2gx13 a doplnily je další bizarní tvary podobné motýlím křídlům a listům rostlin, a některé symetrické geometrické objekty. A co to znamená pro zákazníka? Možnost výrazně oživit vzhled interiéru a hlavně využít zdroj světla, který nevrhá nežádoucí stíny, pokryje velkou plochu příjemným odstínem studené nebo teplé barvy, s možností nekonvenčního využití v domácnostech, v kancelářích, v obchodech a společenských prostorách.