Co znamená termín „nordic walking“

Správná terminologie

Mezi lidmi, kteří se zajímají o turistiku a běh, se objevují termíny „nordic walking“ a „trekkingová hůl“. Jaký je mezi tím rozdíl? Trekingová hůl se vyrábí jako teleskopická výsuvná tyč s nastavitelnou délkou. Kdežto nordic walking je typický výrobek z jednoho kusu kovové trubky obvykle ze slitiny hliníku. V zásadě jde však o pomůcku, jejíž funkce je shodná – slouží jako opora při pohybu ve venkovním terénu, ať už se pohybujete napříč horským masivem, anebo chodíte po upraveném asfaltovém chodníčku.
nordic walking v lese.jpg
Nordic walking pochází z Finska, je znám mezi lidmi již od roku 1988. Jde o sportovní styl chůze a vznik tohoto sportovního odvětví souvisí s během na lyžích. Není tedy jistě náhodné, že např. biatlonisté jej používají jako tréninkovou formuli v rámci letních soustředění . Obecně je však možno říci, že lidé hole používali jako oporu při chůzi v horském terénu již po staletí, a ta byla také důvodem vzniku vůbec prvního opěrného bodu sjezdařů na prastarých dřevěných „ski“ – na předchůdcích dnešních moderních lyží.
ženy při nordic walkingu.jpg

Chůze je přirozený pohyb

Turistika je nejrozšířenější sport už z toho důvodu, že chůze je člověku přirozená. Při chůzi totiž zatěžujeme tělo komplexně a mírně, dochází při tom k rozproudění krve do všech tělesných partií a hole nám pomáhají odlehčit páteři a zaměstnat svalstvo paží a ramen, které bývají při chůzi méně vytíženy. Hole tedy v zásadě pomáhají zatížit tělo rovnoměrně, a to způsobem, co vyhovuje i starší generaci. Proto jsou také tyto pomůcky oblíbené zejména mezi seniory na procházkách v parcích.
značka pro nordic walking.jpg

Časté chyby při používání holí

· Špatně nastavená výška – ta musí odpovídat zhruba holím na běžky, tedy rukojeť asi 5 cm pod prsní bradavky.
· V průběhu chůze by se neměly hole opírat o zem před úrovní chodidla.
· Tělo nesmí být v permanentní křeči, chůze musí být volná, stejně tak úchop.
· Lidé často zápěstí zalamují, což jednak neplní funkci opory, a pak se tímto způsobem ruce v předloktí zbytečně namáhají.
· Nesprávná délka holí souvisí i s ohnutými zády a pokrčenými rameny, což vede k bolestem páteře a k namožení zádových a bederních svalů.