Půjčit či nepůjčit?

Možná i vás napadlo, že by si měl kamarád či kolega půjčit někde, kde mu výhodně půjčí s veškerým servisem . Možná ale byl v takové situaci, kdy věděl, že by ho to přišlo draho, protože potřeboval původně půjčit pouze na chvíli a sliboval, že vám to vrátí prakticky obratem. Vy jste nakonec povolili, peníze mu půjčili a dodnes jste je zpátky neviděli.
Teď už ovšem nikdy svým přátelům nepůjčíte, protože po této zkušenosti máte téměř stoprocentní jistotu, že bez smlouvy nevrací peníze ani přátelé. Ale možná byste měli vědět, že i vy můžete půjčit peníze, aniž byste o ně přišli.
budík u peněz.jpg
Co tedy máte udělat?
· Sepište smlouvu sami
· Sepište smlouvu u notáře
· Sepište smlouvu u advokáta
· Nechte si podepsat směnku
Cesty k tomu, abyste mohli peníze půjčit blízkým jsou, ale je potřeba vždy uvažovat dopředu i o variantě, že by se dotyčný k vrácení peněz neměl.
Výše půjčené částky
Dejte si pozor také na to, že pokud půjčujete peníze v hotovosti, nesmí to být více než 270 tisíc korun českých nebo tato částka v přepočtu na jinou měnu. To neznamená, že více půjčit nemůžete, ale musíte to udělat jedině bezhotovostním stykem, protože to tak stanoví zákon o omezení plateb v hotovosti.
pohled na konflikt.jpg
Výše úroků
Většinou si při půjčení kamarádovi nebudete říkat o úroky, protože se předpokládá, že vám peníze budou vráceny včas a zaokrouhlené nahoru, aby vše bylo v rámci přátelství přijatelné a náležitě oceněné. V principu ovšem byste úrok i ve smlouvě, kterou sepisujete sami, sjednat měli. Neměly by být úroky samozřejmě v rozporu se zvyklostí a s dobrými mravy, to znamená, že nebudete chtít vrátit více, než si dotyčný u vás půjčil. Maximálně můžete tedy požadovat dvojnásobek, i když to je tedy dost.
Samozřejmě je pak situace jiná, když vám kamarád peníze nebude vracet nebo vám je bude vracet pozdě. Tam už byste měli i ve smlouvě sjednat zákonem stanovený =úrok z prodlení, který je pro každé pololetí určeno výší repo sazby, kterou stanovuje Česká národní banka.
Přiznávat zisky z úroků v daňovém přiznání je vaší povinností
Pokud úroky budou činit z dané půjčky více než šest tisíc korun, je nutné tyto příjmy, v případě, že jste zaměstnaní, přiznat. Jiná situace je, pokud zaměstnaní nejste. Tam vás potom ovlivňuje výše příjmu na hranici patnáct tisíc korun.