Jak rozpoznat příznaky šikany

Jedním z nejhorších strachů je právě ten, který prožívají rodiče vedoucí své potomky do cizího prostředí. Nikdy totiž nevíte, co se vašemu dítěti bez vašeho dozoru děje. Ačkoliv se o šikaně hodně mluví, a zaměstnanci škol jsou na toto téma upozorňováni, nelze se jí zcela vyhnout. Jak tedy poznat, že vašemu dítěti někdo ubližuje?

ruce a nohy

Nenavštěvují jej žádní kamarádi

Šikanované děti často nemívají kamarády, a tak v případě, že za ním žádní nechodí, nebo se o žádných nezmiňuje, by měl každý rodič zpozornit. Je to totiž znamení, že je dítě vyčleňováno z kolektivu. Samozřejmě to není jednoznačný důkaz, protože některé děti zkrátka jen bývají samotářské, ale jedná se o jeden ze závažných výstražných signálů. To ovšem neznamená, že dítě, které kamarády má, být šikanováno nemůže. Mnohdy o tom jeho přátelé ani neví, mlčí ze strachu, nebo jsou to právě oni, kdo mu ubližuje.

Zamlklost

Šikanované děti mívají tendenci stahovat se do sebe. Je jim často vyhrožováno, že pokud budou mluvit, dopadne to mnohem hůř. Děti takovýmto výhružkám snadno uvěří, a tak se raději stahují do sebe, a zkrátka jen doufají, že to brzy přejde. Pokud bylo vaše dítě živé, a plné elánu, ale najednou se domů vrací tiché, je na čase zpozornit.

opuštěná figurka

Uzavřenost

Mimo zamlklost se u šikanovaných dětí také objevuje uzavřenost. Většinu času tráví doma, a nerady vyrážejí ven, snad ze strachu, že jim tam opět někdo ublíží. 

Poničené, či ztracené věci

Tyrani velmi rádi ničí ostatním jejich majetek. Pokud se vaše dítě často vrací ze školy s polámanými tužkami, roztrženou bundou, nebo něco často ztrácí, aniž by byly schopny říct jak, kde a proč, je možné, že za tím stojí někdo jiný.

Modřiny a nevolnost

Pokud vaše dítě chodí domů s modřinami, a tvrdí, že upadlo, je to jistě podezřelé. Pokud ještě k tomu často zvrací, nemá chuť k jídlu, nebo bývá malátné, je čas navštívit lékaře, a případně vyhledat odbornou pomoc.

Co dělat?

V případě, že máte podezření na šikanu, zkuste o tomto problému se svým dítětem mluvit. Vysvětlete mu, že se nemusí bát svěřit, a že jej ochráníte. Někdy to zabere, jindy je potřeba sehnat odbornou pomoc. Pokud se šikana potvrdí, je na čase kontaktovat školu, jejímž úkolem je tomuto zabránit.