Máme různé vztahy

Bylo by skvělé, kdyby mezi lidmi na celém světě panovalo jenom přátelství. Jenže tak tomu není. Ani tomu tak nebylo a možná ani nikdy nebude. Bylo by krásné, kdybychom měli jenom přátelské vztahy, jenže se vždycky najde někdo, kdo se má líp, a někdo, kdo mu to závidí, protože se má hůř. A ten, kdo se má hůř, pochopitelně někdy zatouží mít se líp na úkor toho šťastnějšího. A někdy se chce mít i ten, kdo se má dobře, ještě daleko líp, klidně i na úkor toho, kdo se má ve srovnání s ním hůř.

Dokud si jenom závidíme to, co máme, ještě to jde. Ani závist není hezká vlastnost, ale pořád ještě to nemusí být špatné. Závist přece může být i motivací k pozitivním změnám, a pak jí nemůžeme rovnou odsuzovat.

vztah lidí

Ale závistí a touhou po mamonu to často nekončí. Když někdo závidí, chce tomu druhému často i něco urvat. A to už se nedělá. To už neovlivňuje vztahy nás lidí v pozitivním duchu.

A tak se na světě najde spousta ukázkových špatných vztahů. Někdy se nemají rádi jednotlivci, někdy jsou špatné vztahy mezi skupinami lidí, ale i mezi státy a národy. A v každém případě jde o něco, co je špatné. Nechcete mi přece namluvit, že špatné vztahy mohou vést i k něčemu dobrému, že ne?

srdce z prstů

Někdy se zkrátka vztahy zkomplikují. Jsou špatné, pak ještě horší a horší. A nakonec to může skončit třeba i válkou. Která je doopravdy extrémním řešením špatných vztahů, a ať v ní zvítězí kdokoliv, prohrají všichni zúčastnění. A často i nezúčastnění.

Vždyť se podívejte třeba na poslední dobu. Dlouhodobě nepříznivé vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem dospěly nakonec právě až do stádia války. Trpí Ukrajinci, trpí Rusové. Kolik lidí už na obou stranách konfliktu padlo! Kolik lidí tam přišlo o domov a existenci! A zbytek světa řeší i dopady na sebe samotný, jakkoliv se do konfliktu třeba ani nezapojil. Jsou problémy s palivy, s energií, s potravinami. A tím trpí vztahy lidí na celém světě. Kde nemůže být nikdo stranou.