Návštěva úřadu

Česká republika je byrokratickým státem. Počet úředníků neustále stoupá, ale služby se nezkvalitňují. Jak je možné, že v době elektronizace, jsou neustálé fronty lidí na úřadě, kteří zde tráví někdy i hodiny? Pokud máte jinou zkušenost, veřejně vám závidím. Při každé moji návštěvě mám kyselý výraz, stoupne mi tlak a odcházím totálně vytočená.
sekretářka v kanceláři

Kde je ale problém? Úřední dny pro veřejnost jsou pouze v pondělí a ve středu. Pro pracující občany mnohdy problém. Snaha vyřídit si potřebné doklady, dokumenty v době oběda téměř nereálné, neboť úředníci obědvají taky. Pokud váš šéf není benevolentní, musíte si vzít volno, aspoň půl dne, ať máte jistotu, že vše v klidu stihnete. Zajímavým nástrojem je vyvolávací systém. Nedávno jsem se zaradovala. Na úřadě jsem byla patnáct minut před otevírací dobou, po stisknutí tlačítka, druhá v pořadí. Co víc si přát? Jenže. Nakonec jsem tam strávila necelé dvě hodiny. Podle mě vyvolávací systém oznamuje úředníkům, zda mají zrychlit, nebo zpomalit. Práci si tak dávkují, aby vypadali vytíženě a měli do zavírací doby co dělat. Já byla ale akorát rozpálená doběla. Z běžné věci, kterou zpracovávají státní úředníci mnohokrát za den, byl téměř neřešitelný problém, při kterém jsem na třicet minut musela i opustit kancelář, aby byl „projednán“ s kolegy. Ale nutno podotknout, že nakonec se podařilo.
úřední budova

Co tedy dělat, pokud už na úřad opravdu musíte?

·         Vezměte si knihu a čtěte. Doma na to nemáte klid, tady vás maximálně budou rušit nespokojení občané a tolik oblíbený vyvolávací systém.

·         Tablet nebo telefon musí být v kabelce. Často už na úřadech bývá veřejná internetová síť, nebo mějte v záloze data. Vyřiďte si emaily, objednejte zboží. Jestli máte sluchátka, dejte pozor, aby nedošlo k tomu, že přeslechnete své číslo.

·         Domluvte se s kamarádkou, která taktéž potřebuje na úřad. Kupte si kávu a můžete čas trávit povídáním. Nejlepší na tom je, že vám ani partner tentokrát nebude moc vytknout, že jste přišla pozdě.