Co znamená bílkovinová dieta


Bílkovinná, proteinová či ketonová dieta, je jedna a ta samá dieta. Bílkovinná a proteinová vycházejí z hlavní výživové složky celé diety a to z bílkovin. Název ketonová dieta je odvozen od stavu ketóza, to je stav do kterého se tělo dostává při této dietě, aby docházelo k žádoucímu spalování tuků.

Bílkovinová dieta o co se jedná a jak funguje?

Jak už samotný název napovídá to, že se budeme motat kolem bílkovin, ty totiž při hubnutí nesmějí vůbec chybět. Bílkovinová dieta není dieta na dlouho, správně by se neměla držet víc než čtyři týdny. Proč? Protože aby organismus správně fungoval, potřebuje ke svému fungování tři základní živiny, jako jsou sacharidy, bílkoviny a tuky. Tudíž zdravý jídelníček by měl obsahovat všechny tyto živiny v určitém poměru.

čerstvá vejce

Bílkovinová dieta upřednostňuje vyšší množství bílkovin na úkor sacharidů. Takže kratší omezení sacharidů tělu tolik neublíží, a právě naopak může právě pomoct při hubnutí. Když začne člověk víc přijímat bílkoviny a omezí sacharidy, jeho organismus se dostane do tzv. stavu ketózy. Při nedostatku sacharidů si začne tělo brát energii z tuků a cukry nahradí ketony.

Bílkovinovou dietu mají rádi kulturisti a sportovci, kteří se věnují fitness. Podporuje totiž spalování tuků a rýsování postavy. Dále pomáhá se zbavit neoblíbených tukových zásob.

hovězí maso

Na co si dát pozor?

Až skončíte s dietou, je dobré dodržovat zásady správné výživy a sacharidy do svého jídelníčku byste měli přidávat pomalu a postupně, jinak může dojít k tzv. jo-jo efektu. Protože nikdy nic není zadarmo.

Co zařadit do svého jídelníčku, abyste zhubli?

Hlavním prostředkem jsou bílkoviny. Proto je správné se zaměřit na potraviny, které obsahují hodně bílkovin a hodně málo sacharidů.

Potraviny obsahující bílkoviny

  • Maso: drůbež, hovězí, telecí, skopové, ryby, libová šunka
  • Mléko a mléčné produkty: máslo, sýry, jogurty, tvaroh
  • Vajíčka: velkým zdrojem bílkovin jsou bílky