Proč ženy trápí menstruační poruchy?

Řada žen své každoměsíční krvácení doslova protrpí. Trápí je buď příliš silné, nebo slabé krvácení doprovázené bolestí hlavy, depresivními náladami, podrážděností, bolestí v podbřišku a celkovou tělesnou slabostí a únavou. Jiné ženy pro změnu trápí krvácení mimo pravidelný rytmus či poruchy rytmu menstruace. Což může být problémem v případě, kdy chce žena otěhotnět. Pokud ženě menstruace někdy zcela vynechává, je to rovněž problém.
Jaké jsou příčiny těchto komplikací?
květ v pupíku
Častou příčinou jsou poruchy v hormonálním systému. Sexuální hormony ovlivňují vyzrávání vajíčka a tvorbu estrogenu. Není-li vajíčko oplodněno, dochází k poklesu koncentrace hormonů v krvi a zániku připravené děložní sliznice. Její povrchová část je odloučena a odplavena s menstruační krví. Pokud však není hormonálně vše v pořádku, může být tento každoměsíční proces narušen a vést k celé řadě obtíží. Příliš silné krvácení bývá často vyvoláváno záněty, myomy nebo také vysokým krevním tlakem či ledvinovou slabostí. Vynechávání v pravidelném rytmu menstruace bývá způsobeno nedostatečnou výkonností vaječníků.
menstruační kalíšek
Přesnou diagnózu Vám však může stanovit pouze lékař, gynekolog
. Pokud Vás trápí poruchy menstruace, není dobré čekat, že se to samo nějak upraví, ale raději hned vyhledejte svého lékaře, protože některé z uvedených příznaků mohou být následkem i vážnějších onemocnění.
antikoncepční pilulky
Jak můžete svému tělu pomoci sama?
Pokud u vás lékař nezjistí žádné závažnější onemocnění a přesto vás i nadále trápí bolestivá či nepravidelná menstruace, je dobré zamyslet se i nad vlastním životním stylem. Někdy pomůže, dáte-li do pořádku své stravovací návyky i život celkově. Pomoci vám může kromě gynekologa, také psycholog. Trápí-li vás bolestivá menstruace, zkuste se ještě před jejím začátkem vyhnout silně soleným pokrmům, dopřejte si více ovoce a ovocných šťáv. Během menstruace pak zvyšte příjem vápníku a hořčíku, působí totiž proti křečím. Příjemná může být krátká horká lázeň s rozmarýnem, dojde totiž k uvolnění dělohy a křeče by měly polevit.