Na co dát pozor při nákupu školní brašny

Konec léta je tu a vy opět řešíte ty nepříjemné starosti, do čeho děti obléknout do školy, a v čem budou nosit učebnice a sešity. Školní brašny a batůžky zásadně nenakupujte pouze přes e-shop, dopřejte svým dětem ten komfort, aby si mohly o svém výrobku rozhodnout samy a především jej vyzkoušet. Každému totiž vyhovuje jiný styl, někdo je „batůžkový, jiný aktovkový“.

pastelky v penále

Nejčastější problémy

Zapínání zámku – možným úskalím při výběru školní aktovky je zapínání. Pro nás dospělé to nepředstavuje problém, pro některé děti však ano. Ne všechny jsou zručné a zvládají manipulovat se zámky a západkou tak, aby z toho neměly trauma. Výběr tedy ponechte na dětech samotných, ať si zapínání vyzkouší a zjistí, co jim vyhovuje. Možná, že budou vhodnější jiná řešení, jimiž naštěstí mnozí výrobci nešetří.

Odolnost vůči vlhkosti – každá brašna nebo batoh musí být dostatečně odolná vůči dešti. Nepromokavá pogumovaná textilie, plast, nebo kombinace vodě odolných materiálů je základ. Dalším bodem zájmu je sklápěcí víko nebo horní část, ta musí být zpracována tak, aby voda po ní nestékala dovnitř brašny. Děti by se zkrátka měly na svou tašku spolehnout natolik, aby nebylo nutné zakrývat ji pláštěnkou. Navíc se zakrýváním zamaskují reflexní odrazky, což při horší viditelnosti může řidičům způsobit problém a může dojít k nebezpečným úrazům.
školáci s aktovkami

Aktovka nebo batůžek – pro děti na prvním stupni jsou aktovky tradiční volbou, navíc podpořenou klasickým zapínáním na dva zámečky se západkami. Batůžky však představují vhodnou alternativu, mívají různé tvary kombinované s kapsami a zapínáním na šňůrku a přezky, popruhy jsou v mnoha případech dokonce ekonomičtější a po zdravotní stránce přínosnější. Při volbě správného batohu se ovšem orientujte podle referencí na trhu, ne všechny výrobky jsou vhodné pro děti a zároveň pro každodenní nošení.