Vánoce v našich domovech

Každoročně se ve všech rodinách připravují na nejkrásnější období roku, a to na vánoce. Vánoční svátky jsou již tradicí. Tradicí, která pochází z období našich prapraprababiček. Tehdy se v nízkých chalupách také slavil příchod Ježíška. Pravda je, že některé zvyky se sice trochu změnily, ale v kostce jsou vánoce stejné dnes jako před 100 lety. Jen ozdoby na stromek byly tehdy trochu skromnější, než jsou dnes, někdy se nám do výzdoby pletou obrázky Dědy Mráze a Santa Clause, ale radost z rodiny kolem štědrovečerního stolu a rozzářená očka dětí zůstávají stejná jako před stoletím.
vánoční dekorace
Vánoční výzdoba
– čtyři týdny před Štědrým dnem se v našich obydlích objevuje adventní věnec. Je to hezky nazdobený věnec s jehličnatých větviček, kde je také usazeno čtvero svíček. Každý víkend se pak jedna svíčka zapálí a na Štědrý den pak poslední. Ozdobené věnce se dají zakoupit, mnoho hospodyněk si je ale zdobí sama, uplatní svojí fantazii a o to více z nich má radost, protože je to jen jejich dílo.
– svobodná děvčata si dávají do vázy proutky třešní. Dělají to na svátek svaté Barbory. Pokud jim do štědrovečerní noci větvička vykvete, následující rok se provdají. Je to nejen hezká pověra a zvyk, ale kvetoucí třešeň provoní a zkrášlí interiér.

– před štědrým večerem se do interiéru domova umisťuje svazek jmelí, které má přinést štěstí a hojnost domu. Dnes již najdeme ke koupi nejen jmelí zelené, ale jmelí zlacené, barvené různými barvami a jinak zdobené. Je tedy možné sladit barvu jmelí s naším zařízením bytu. Je však otázka, zda např. modré jmelí není tak trochu zvláštní výzdoba vánoční. Ale každý má svůj vkus, a pokud se mu líbí vyzdobit svůj domov netypicky, nic proti tomu.
krajiny na ozdobičkách
– zdobení vánočního stromku je tu od nepaměti. Dříve to byly jednoduché, přírodní ozdoby, které se pořizovaly z přírodních materiálů. Používaly se jablíčka, ořechy, slaměné figurky a podobné ozdoby. Dnes už se používají jen sporadicky, i když návrat k tomuto stylu je viditelný. Kdo má rád třpytivé kouzlo vánoc, může si zakoupit skvělé ozdobení stromku jak v sadách sladěné do jedné barvy, tak i jednotlivě a složení ozdob si zvolí sám. Stromky se dnes volí často umělé, ale živé stromky stále nepostrádají své kouzlo a své příznivce.