7 tipů na zlepšení kvality spánku

Zatemněte ložnici a nastavte příjemnou teplotu

Investujte do žaluzií, závěsů nebo rolet. Na spaní je vhodná tmavá, dobře vyvětraná místnost s 18 – 22 stupni Celsia.

Buďte aktivní během dne

Teď nemyslíme aktivní, že budete pracovat od nevidím do nevidím. Ale fyzicky aktivní. Choďte na procházky, jezděte na kole, běhejte v lese, zkrátka se hýbejte. Vzpomeňte si, jak se vám krásně spí na horách po celodenní horské túře.

postel

Nečtěte negativní zprávy před spaním

Negativní zprávy vás mohou rozčílit, rozesmutnit a budete o nich přemýšlet dlouho do noci. A v podstatě nic kloudného ani nevymyslíte. Důležité zprávy si přečtěte ráno a večer už si nechte čas jen na pár stran z knihy či uvolňující meditaci.

Jezte 2 – 3 hodiny před spaním

Soustřeďte se na to, abyste jedli nejpozději 2 – 3 hodiny před spaním. Tělo se v noci potřebuje regenerovat a nabírat síly a ne trávit vydatnou večeři. Před ulehnutím byste neměli pociťovat ani hlad, ani příliš plný žaludek.

salát

Kofein naposledy po obědě

Jste milovník kávy? Tak s kofeinem opatrně. Tělu trvá opravdu dlouho, než ho odbourá. A to zhoršuje kvalitu spánku. Nenechte se zmýlit i když po večerním cappuccinu usnete. Usnete, jelikož jste hodně unavení, ale vaše tělo má s odbouráváním kofeinu práci a spánek tím pádem není kvalitní a odpočinkový. Poslední šálek si vychutnejte kolem 14 hodiny odpolední. 

Najděte svůj spací biorytmus

Jste skřivan nebo sova? Vyhovuje vám chodit spát ve 22 hodin a vstávat v 6 ráno? Nebo jste naopak aktivní pozdě večer a svých 8 hodin spánku si posunete? Zjistěte, jaký jste typ a dodržujte podle toho spací rytmus. 

Vypněte elektroniku a eliminujte modré záření

Modré světlo narušuje přirozený rytmus spánku. Ovlivňuje totiž hladinu hormonu melatoninu (hormon tmy) v krvi. Minimálně hodinu a půl před spaním vypněte tablet, mobilní telefon a televizi. A vyvarujte se zvyku usínat u zapnuté televize. To kvalitnímu spánku opravdu neprospívá.