Peklo v Hošticích

Když se zrodila filmová komedie jednoho z našich oblíbených režisérů, který si napsal i scénář a film situoval do vesnice, kde se narodil a neváhal do několika filmových rolí obsadit své příbuzné a známé, film měl nebývalý úspěch a o vesnici Hoštice se začali zajímat turisté, kteří jako svého koníčka zvolili turistiku po filmových místech. Po úspěšné první komedii následovaly ještě dvě pokračování a do malé tiché vesnice začali směřovat davy lidí, organizované autobusové zájezdy a přeplněná auta turistů, kteří na vlastní oči chtěli vidět, kde bydleli Škopkovi a Konopníkovi, v jaké hospůdce točila pivo zlobivá Miluna, kde dováděl Venca s Blaženou, a jak vypadá kravín, kde krávy mají sluchátka a poslouchají hudbu.
jihočeská krajina
Invaze návštěvníků byla tak veliká, že se místní občané museli schovávat doma. Okusili na vlastní kůži, že popularita nemusí být vždy jen příjemná. Pro návštěvníky Hoštic to bylo vždy trochu zklamání. Vesnice je mnohem menší, než vypadá ve filmech. Vše je tam tak všední, že víc už to ani nejde. Hospůdka je malinká a obsluha byla mnoho let špatná a podávané jídlo nepoživatelné. Domky, kde se kočkovali Bláža a Venca a zámeček, kde sídlil ve filmu předseda JZD a jeho bláznivá sekretářka Evík, jsou opravené, ale to je asi vše. Areál bývalého JZD je na rozpadnutí, ale alespoň je zde malá expozice filmových rekvizit, jako byla Vencova motorka nebo postel, na které spávala filmová maminka Heleny Růžičkové. Ani krásná okolní příroda a poklidná atmosféra vesnického hřbitova, kde na náhrobcích najdete mnoho povědomých příjmení z komediální trilogie a kde v místním kostelíku kázal za přítomnosti místních drben farář Otík, vám nejspíš dojem z místa nevylepší.
hlava krávy
 Na celé věci je fascinující, že tato filmová díla, která se tvořila od roku 1984 do roku 1991, do Hoštic i po těch letech stále občas nějaké turisty přivedou. Nejsou to už ty zájezdy, ale i tak je to asi naše nejpopulárnější vesnice.